Pages

Thursday, January 31, 2013

Gazeta Panorama ONLINE: Del në shitje fotoja lakuriq e A.Schwarzeneger!

Gazeta Panorama ONLINE
Gazeta Panorama Versioni ONLINE, lajmet e fundit, lajmi i fundit
Del në shitje fotoja lakuriq e A.Schwarzeneger!
Jan 31st 2013, 16:48

arnold-schwarzenegger-body-buildingNjë foto lakuriq e aktorit të famshëm Arnold Schwarzenegger duke krye marrëdhënie seksuale pritet të shitet për një shumë prej 100.000 stërlinash. Të paktën kaq është çmimi fillestar që pronari i saj i ka vendosur kopjes unike. Fotografia është gjetur në albumet e arkivuara prej kohësh nga Bob Guccione, themelues i revistës Penthouse. Më herët [...]

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/01/31/del-ne-shitje-fotoja-lakuriq-e-a-schwarzeneger/

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta Panorama ONLINE: Vrasja në Elbasan, shkruajnë mediat italiane(foto)

Gazeta Panorama ONLINE
Gazeta Panorama Versioni ONLINE, lajmet e fundit, lajmi i fundit
Vrasja në Elbasan, shkruajnë mediat italiane(foto)
Jan 31st 2013, 17:25

Nje foto e çiftit ne bregdetin shqiptarNjë vajzë, 24 vjeçare, Julia Baldassari, me shtetësi italiane është qëlluar për vdekje me kallashnikov, bashkë me burrin e saj shqiptar, në Elbasan, qytet rreth 50 km nga kryeqyteti Tirana. Autor i ngjarjes, shkruan “Il Leggo” që ka botuar edhe nje fotografi te viktimes, ishte babai i 27- vjeçarit nga Shqipëria, Sokol Ucaj, Engjëll Ucaj. [...]

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/01/31/vrasja-ne-elbasan-shkruajne-mediat-italiane-foto/

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Shqipëria - Bota Sot: AK: Berisha miliarder, privatizoi Shqipërinë në emër të tij

Shqipëria - Bota Sot
Bota Sot e perditshmja kosovare edhe online
AK: Berisha miliarder, privatizoi Shqipërinë në emër të tij
Jan 31st 2013, 16:45

Aleanca Kuq e Zi, ka denoncuar sërish premtimet e pambajtura nga kryeministri Sali Berisha. Kuqezinjtë kanë shkuar sot në banesën ku Berisha ka jetuar deri në vitin 1992 dhe kanë vendosur në mënyrë simbolike një pllakat për t'u rifreskuar shqiptarëve kujtesën."Jemi sot këtu për të rifreskuar kujtesën e mbarë kombit shqiptarë mbi premtimet e pambajtura të shtetasit Sali Berisha, i cili drejton vendin jo me votat e shqiptarëve. 21 vjet më parë shtetasi Sali Berisha kur merrte detyrën e Presidentit të Republikës i premtoi shqiptarëve dy gjëra: E para ai premtoi se do të jetonte si qytetarë i thjeshtë, se do të ishte i barabartë me të gjithë, që ...

Media files:
medium_timthumb-12-php1359650699.jpeg (image/jpeg)
You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta SHQIP: Raporti europian: Shqiptarët, rol kyç në trafikun e drogës drejt vendeve të BE

Gazeta SHQIP
...e përditshme e pavarur
Raporti europian: Shqiptarët, rol kyç në trafikun e drogës drejt vendeve të BE
Jan 31st 2013, 14:00

tarfiku i drogeseGrupet kriminale shqiptare luanë një rol kyç në trafikun e llojeve të ndryshme të drogave në vendet e BE. Ky është konkluzioni i paraqitur në raportin më të fundit të Qendrës së Monitorimit Europian për Drogën pranë BE, EUROPOL.

Në raporti theksohet se shqiptarët janë përfshirë në aktivitetet të shumëfishta kriminale, ku veçohet trafiku ndërkombëtar i drogës, veçanërisht drejt Italisë, por edhe në vende të tjera të BE. Sipas EUROPOL, grupet kriminale shqiptare bashkëpunojnë gjatë aktivitetit të tyre edhe me partnerë turq apo moldavë për të trafikuar heroinë drejt Italisë, që cilësohet si vendi i BE me konsumin më të madh të kësaj droge, ndërsa Shqipëria cilësohet si një nder vendet me prodhimin më të madh të kanabisit.

Në raport theksohet se shqiptarët përdorin rrugë të ndryshme për transportin e lëndës narkotike, kryesisht me skafe në rrugë detare por edhe në rrugë tokësore.

Ndër të tjera, raporti i EUROPOL vë në dukje se në Shqipëri dhe Moldavi ka edhe laboratorë për prodhimin dhe përpunimin e kokainës.

31 janar 2013 (gazeta-Shqip.com)

Raporti europian: Shqiptarët, rol kyç në trafikun e drogës drejt vendeve të BE burimi: Gazeta S H Q I P Gazeta SHQIP

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta SHQIP: “New York Times” sulmohet nga hakerë kinezë

Gazeta SHQIP
...e përditshme e pavarur
"New York Times" sulmohet nga hakerë kinezë
Jan 31st 2013, 16:33

the new york timesGazeta prestigjioze amerikane, "New York Times" ka bërë të ditur se hakerë nga Kina kanë sulmuar faqen e tyre pas publikimit të një shkrimi kritik ndaj kryeministrit kinez Wen Jiabao.

E përditshmja amerikane ka thënë se sulmi ka të bëjë me raportin e muajit tetor, në të cilin shkruan se familja Wen kishte grumbulluar të paktën 2.7 miliardë dollarë amerikan nga "burime të fshehta".

Gjatë asaj kohe, shteti i Kinës e kishte quajtur raportin si tendencë për të njollosur emrin e tyre. Sipas 'The Times', ekspertët e sigurisë të punësuar nga gazeta kanë gjetur se janë thyer e-mail adresat e raportuesit të tregimit dhe të një ish shefi të byrosë në Pekin.
Megjithatë, 'The Times' bënë të ditur se nuk është prekur asnjë material sensitiv që ka pasur të bëjë me raportin.

Qeveria kineze ka thënë në mënyrë të përsëritur se e kundërshton piraterinë dhe se Kina gjithashtu vuan shpesh nga këto lloje të sulmeve në internet.

31 janar 2013 (gazeta-Shqip.com)

 

"New York Times" sulmohet nga hakerë kinezë burimi: Gazeta S H Q I P Gazeta SHQIP

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta SHQIP: Smogu në Pekin, fillon shitja e ajrit të pastër në kanaçe

Gazeta SHQIP
...e përditshme e pavarur
Smogu në Pekin, fillon shitja e ajrit të pastër në kanaçe
Jan 31st 2013, 17:22

shitet ajer i paster

Ndotja ekstreme e ajrit në Kinë, që vijon prej dy javësh me sasi të mëdha smogu që qëndrojnë mbi qytete, ka nxitur një nismë të çuditshme të një milioneri në vend.

Chen Guangbiao, që e ka vënë pasurinë e tij përmes biznesit të riciklimit të mbetjeve, ka nisur të shesë ajër të pastër nëpër kanaçe. Ajri është 'mbledhur' me kujdes në rajonet e paprekura nga smogu dhe lëndët e dëmshme si rajoni i Xinjiang në veriperëndim të vendit, në Tajvan, bregdeti juglindor. 44-vjeçari ka dalë vetë në rrugë për shitjen e kanaçeve të veçanta, të cilat kanë të stampuara fytyrën e tij dhe shkruajnë: 'Unë jam njëri i mirë'.

“Unë dua t'u bëj thirrje kryetarëve të komunave, të qarqeve apo shefave dhe drejtuesve të kompanive të mëdha: mos synoni vetëm të rrisni GDP dhe përfitimet tuaja personale në kurriz të shëndetit të fëmijëve tanë dhe shkatërrimit të mjedisit tonë ekologjik”, – tha Chen.

Cilësia e ajrit të Kinës ka ardhur duke degraduar në mënyrë dramatike për shkak të përdorimit masiv të teknologjisë së rëndë, por dy javët e fundit smogu ka arritur në një pikë kritike, duke shkaktuar dëme serioze në shëndetin e njerëzve.

Nisma e 44 vjeçarit, pasuria e të cilit është rreth 740 mln dollarë, është karakterit ekologjik dhe humanitar pasi ai ka bërë të ditur se paratë e mbledhura do të përdoren për bamirësi. Chen ka arritur të shesë rreth 8 mln kanaçe me ajër të pastër në 10 ditë me një çmim prej 80 cent.

31 janar 2013 (gazeta-Shqip.com)

 

 

Smogu në Pekin, fillon shitja e ajrit të pastër në kanaçe burimi: Gazeta S H Q I P Gazeta SHQIP

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit: Thaçi: Me këtë marrëveshje Serbia ka njohur definitivisht shtetin e Kosovës

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit
Lajme, Lajmifundit, Lajmi i fundit, lajme shqip, shqiplajme
Thaçi: Me këtë marrëveshje Serbia ka njohur definitivisht shtetin e Kosovës
Jan 31st 2013, 17:15

thaci_kuvendNë pajtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Rregulloren për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe ministrive, si dhe në përputhje me Rezolutën e miratuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i është drejtuar sot deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me takimin e radhës të zhvilluar në Bruksel me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq, të ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, baronesha Catherine Ashton.

Në vazhdim gjeni të plotë fjalën e kryeministrit Thaçi në Kuvendin e Kosovës

Të nderuar deputetë,

Të nderuar ministra,
Të nderuar të gjithë të pranishëm në sallë,
Qytetarë të nderuar të Republikës së Kosovës,

Më lejoni që t'iu informoj për rrjedhat e rezultatet e takimit në Bruksel në mes meje, në cilësinë e kryeministrit të Republikës së Kosovës, dhe atij të Serbisë,  z. Daçiq, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, përkatësisht baroneshës Ashton.

Ju falënderoj shumë për mundësinë që na e keni dhënë, pas kërkesës sonë, që t'iu informojmë dhe të raportojmë në Kuvendin e Kosovës për këtë takim.

Në këtë takim, është biseduar për zhbërjen e strukturave ilegale të sigurisë së Serbisë, në Kosovë, për përmbylljen e plotë të Marrëveshjes së IBM-it, në veçanti në fushën e doganave, si dhe për veprimet që do të ndërmarrë Qeveria e Republikës së Kosovës për vendosjen e rendit dhe ligjit në pjesën veriore të vendit tonë.

Qeveria e Republikës së Kosovës vlerëson se në këto takime janë shënuar përparime të theksuara në vendosjen e raporteve normale ndërshtetërore mes shtetit të Kosovës dhe Serbisë, si dhe në heqjen e pengesave dhe ndërhyrjeve ilegale nga ana e Serbisë.

Pra, si përfundim i këtij takimi ka ardhur vendimi që: pala serbe ka marrë obligime për zhbërjen e strukturave ilegale të sigurisë në Kosovë; kemi arritur marrëveshje në fushën e doganave, sipas të cilës vendoset rendi dhe ligji në këtë fushë sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës, ligjeve tona, dhe sistemit unik doganor të Kosovës.

Kemi prezantuar angazhimet tona si Qeveri e Republikës së Kosovës për përmirësimin e gjendjes ekonomiko-sociale të qytetarëve tanë në veri të vendit tonë.

Qeveria e Republikës së Kosovës vlerëson se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore në mes të Kosovës dhe Serbisë është ën funksion të paqes dhe stabilitetit në rajon, në të mirën e qytetarëve, si dhe do të mundësoj integrimin sa më të shpejt të shtetit tonë në Bashkim Evropian.

Dëshiroj të falënderoj edhe përfaqësuesit e partive politike të cilët pardje kanë shprehur gatishmërinë që të informohen nga unë, në një takim që kemi zhvilluar në nj nga ambientet e Kuvendit të Kosovës.

Më lejoni që në vazhdim t'iu flas për marrëveshjen e arritur në fushën e doganave.

Në pikat 1 dhe 31 dogana, akciza dhe TVSH-ja do të mblidhen sipas ligjeve të Kosovës dhe do të derdhet fillimisht në Thesarin e shtetit.

Ndërkohë, përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Prishtinë, do të hap një llogari bankare, në një nga bankat komerciale në Prishtinë, ku do të menaxhohen mjetet nga pika 1 dhe 31 përkohësisht.

Fondi do të drejtohet nga një bord tre anëtarësh, një përfaqësues nga Qeveria e Republikës së Kosovës, një nga komuniteti dhe një nga Bashkimi Evropian.

Vendimet për investimet kapitale dhe infrastrukturore, merren me konsensus nga anëtarët e Bordit, dhe në mungesë të konsensusit , vota e përfaqësuesit të Bashkimit Evropian është përcaktuese.

Tani grupet teknike po punojnë në implementimin e kësaj marrëveshje, e cila para së gjithash është në dobi të qytetarëve tanë, që jetojnë në veri të vendit.

Marrëveshja për doganat është në përputhje të plotë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet e saj. Kjo marrëveshje mbron parimin që Kosova është një zonë unike doganore, në tërë vendin ka aplikim të njëjtë të ligjeve shtetërore, që e rregullojnë këtë fushë.

Me këtë marrëveshje vendoset rendi dhe ligji në fushën e doganave në pjesën veriore të vendit, dhe ndalen parregullsitë që kanë ekzistuar për këtë gjë.

Marrëveshja parasheh funksionimin e administratës doganore njësoj si në pjesët tjera të vendit. Marrëveshja mundëson inkasimin e plotë të të gjitha detyrimeve doganore, përfshirë akcizën dhe TVSH-në, dhe mjetet e grumbulluara derdhen në Buxhetin e Republikës së Kosovës.

Me këtë marrëveshje zhbëhen strukturat paralele në fushën e doganave, normalizohen aktivitetet doganore si dhe sigurohet një evidencë e plotë mbi aktivitetet tregtare dhe ekonomike.

Kjo marrëveshje mundëson ndalimin e plotë të kontrabandës në vendkalimet kufitare në veri, mundëson stabilizimin e tregut të vendit, ruajtjen e konkurrencës së lirë dhe ofrimin e mbrojtjes institucionale për tregtinë e ligjshme.

Me fjalë të tjera, kjo marrëveshje mundëson normalizimin e marrëdhënieve tregtare mes dy shteteve, sipas kritereve të Bashkimit Evropian.

Në aspektin politik, me këtë marrëveshje Serbia ka njohur definitivisht shtetin e Kosovës në fushën e doganave.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta Tema: PSE, Swoboda: Shqipëria ka nevojë për ndryshim të qeverisjes

Gazeta Tema
Gazete e perditshme shqiptare
PSE, Swoboda: Shqipëria ka nevojë për ndryshim të qeverisjes
Jan 31st 2013, 16:54

(u39u)31 janar Ruci webDrejtuesit e Grupit Parlamentar Socialist Gramoz Ruçi dhe Taulant Balla morën pjesë në mbledhjen e Grupit Socialist dhe Demokrat ne Parlamentin Europian.

Në këtë takim ishin të ftuar edhe drejtuesit të grupeve parlamentare të partive të majta nga të gjitha vendet e Ballkanit.

Presidenti i Grupit, Hannes Swoboda, në hapje të këtij takimi rajonal garantoi mbështetjen e vazhdueshme të socialistëve dhe demokratëve për zgjerimin e Bashkimit Europian edhe me vendet e Ballkanit Perëndimor. "Në dallim nga e djathta evropiane, ne socialistët mendojmë se Bashkimi Europian duhet të vazhdojë zgjerimin edhe me vendet e Ballkanit Perëndimor".

Duke iu referuar Shqipërisë, presidenti i Grupit, Swoboda, u shpreh se Shqipëria ka nevojë për ndryshim të qeverisjes dhe se zgjedhjet e këtij viti kanë një rëndësi të madhe për ecurinë e procesit të integrimit.

Ndërsa eurodeputetja Tanja Fajon shprehu shqetësimin se disa vende anëtare të BE po kërkojnë rivendosjen e vizave për qytetarët e disa vendeve të Ballkanit. Në përgjigje të këtij shqetësimi, kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Gramoz Ruçi, u shpreh se qytetarët shqiptarë kanë respektuar në tërësi kushtet e lëvizjes së lirë dhe numri i azilkërkuesve nga Shqipëria është i pakonsiderueshëm në krahasim me vendet e tjera. Ruçi kërkoi gjithashtu që eurodeputetët e majtë të vazhdojnë të mbështesin liberalizimin e vizave edhe për qytetarët e Kosovës.

Në përgjigje të shqetësimeve për rritjen e retorikës nacionaliste në Shqipëri, Gramoz Ruçi tha se në Shqipëri kryeministri Berisha po mundohet të kapet me dëshpërim pas fantazmës së nacionalizmit primitiv ballkanik, siç kapet pas fijes së barit ai që po mbytet.

"Pasi e zhyti Shqipërinë në një rrënim demokratik, ekonomik dhe social, kreu i kësaj qeverie, më e korruptuara në Europë, po rrezikon ta tjetërsoj rolin tradicional konstruktiv të Shqipërisë në rajon," tha Ruçi.

Gjithashtu gjatë takimit zoti Ruçi i njohu eurodeputetët edhe me problematikat që lidhen me përgatitjen e procesit zgjedhor të 23 qershorit dhe përshëndeti angazhimin e Parlamentit Europian për monitorimin e këtyre zgjedhjeve.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta Tema: AK: Koalicioni i tradhtarëve po shkatërron zgjedhjet, do i drejtohemi Kushtetueses

Gazeta Tema
Gazete e perditshme shqiptare
AK: Koalicioni i tradhtarëve po shkatërron zgjedhjet, do i drejtohemi Kushtetueses
Jan 31st 2013, 16:19

kuvendiAleanca Kuq e Zi ka reaguar pas vendimit të Kuvendit, që me votat e mazhorancës la sot në fuqi shpërndarjen e mandateve të deputetëve sipas vitit 2009. Aleanca ka thënë se koalicioni i tradhtarëve po shkatërron zgjedhjet, duke mos dëgjuar kështu apelin e ambasadorit amerikan, Aleksandër Arvizu. Partia e drejtuar nga ana e Kreshnik Spahiut ka thënë se do t'i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për ta hedhur poshtë këtë vendim.

"Aleanca Kuq e Zi reagon ashpër për ndarjen e mandateve nga Kuvendi sipas skemës së vitit 2009. Aleanca Kuq e Zi i cilëson atentatorë të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë 72 deputetët e Parlamentit Shqiptarë, që votuan pro ndarjes së mandateve nga Kuvendi dhe jo Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Për Aleancën Kuq e Zi koalicioni i tradhtarëve po shkatërron zgjedhjet e 23 qershorit, duke e kthyer vendin shumë vite pas, ku zgjedhjet nuk kanë gëzuar asnjëherë standarde demokratike. Kuvendi shpërfilli mesazhin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexandër Arvizu për këtë çështje kaq të ndjeshme për të ardhmen e vendit dhe themelet e demokracisë".

Aleanca Kuq e Zi do t'i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e këtij vendimi, që cenon rëndë themelet e demokracisë dhe ku shqiptarëve i mohohet e drejta për të votuar si barabartë. Me standardin e miratuar nga Kuvendi dy vota në Tiranë janë të barabarta me një votë në Tropojë. Aleanca Kuq e Zi i drejton apel institucioneve ndërkombëtare, që veprojnë në Shqipëri, që të reagojnë për këtë vendimmarrje të "kasapit" të votës së lire", thuhet në deklaratën e Aleancës Kuq e Zi.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta Tema: Agimi i Artë kërcënon shqiptarët: Ankthet tuaja më të këqija do bëhen realitet

Gazeta Tema
Gazete e perditshme shqiptare
Agimi i Artë kërcënon shqiptarët: Ankthet tuaja më të këqija do bëhen realitet
Jan 31st 2013, 17:07

Kristos Papas në emisionin e Artur Zhejit

Kristos Papas në emisionin e Artur Zhejit

Pas shpalljes non grata të Kristos Papas, deputetit grek të Agimit të Artë, ka reaguar kjo parti përmes faqes zyrtare.

"Kris Papas i tha troç gjërat në lidhje me Protokollin e Korfuzit dhe çështjen e luftës mes Shqipërisë dhe Greqisë. Ai foli për origjinën e shqiptarëve dhe emigracionin e paligjshëm të tyre, krimin dhe shumë gjëra të tjera.

Ai u kujtoi shqiptarëve se Epiri i Veriuyt është i pushtuar dhe se Agimi i Artë nuk i harron vëllezërit tanë grekë dhe do të luftojë për të drejtat e helenizimit.

Mesazhi i tij në fund të intervistës ishte: "Kurajo vëllezër, mos harroni se ne jemi pranë jush. Do ta bëjmë sërish tonin Epirin e Veriut"," thuhet në deklaratë.

Më pas Agimi i Artë thekson se këto fjalë kanë trembur shqiptarët.

"Shqiptarët brenda dhe jashtë vendit tonë, e dinë shumë mirë se Agimi i Artë është forca e tretë politike në Greqi dhe së shpejti imoraliteti i tyre do të marrë fund dhe ankthet e tyre më të këqija do bëhen realitet.

Lëvizja nacionaliste greke do të jetë në ballë të luftës për ruajtjen e nderit kombëtar dhe të grekëve të Epirit të Veriut"," thuhet në deklaratë.

 

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Zëri i Amerikës: Rusia shpreh shqetësim për goditjet ajrore në Siri

Zëri i Amerikës
Zëri i Amerikës (VOA) është një shërbim ndërkombëtar transmetimesh në multimedia nga SHBA, me lajme dhe informacione në më shumë se 40 gjuhë.
Rusia shpreh shqetësim për goditjet ajrore në Siri
Jan 31st 2013, 15:30

Ministria e Jashtme thotë se veprime të tilla, nëse vërtetohet se janë vepër e Izraelit, përbëjnë sulme të paprovokuara kundër një vendi sovran, në kundërshtim me kartën e OKB-së

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Zëri i Amerikës: Një numër grevash në Athinë

Zëri i Amerikës
Zëri i Amerikës (VOA) është një shërbim ndërkombëtar transmetimesh në multimedia nga SHBA, me lajme dhe informacione në më shumë se 40 gjuhë.
Një numër grevash në Athinë
Jan 31st 2013, 16:02

Grevat e punonjësve të transportit publik, të portit, mjekëve dhe personelit të auto-ambulancave kanë rënduar ndjeshëm jetën e përditshme në kryeqytet

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Zëri i Amerikës: Seancë konfirmimi për Chuck Hagel

Zëri i Amerikës
Zëri i Amerikës (VOA) është një shërbim ndërkombëtar transmetimesh në multimedia nga SHBA, me lajme dhe informacione në më shumë se 40 gjuhë.
Seancë konfirmimi për Chuck Hagel
Jan 31st 2013, 16:32

Kandidati për postin e Sekretarit të ardhshëm të Mbrojtjes po përballet me pyetje të vështira mbi Iranin, Izraelin dhe çështje të sigurisë kombëtare

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Zëri i Amerikës: Hakerët kinezë në New York Times

Zëri i Amerikës
Zëri i Amerikës (VOA) është një shërbim ndërkombëtar transmetimesh në multimedia nga SHBA, me lajme dhe informacione në më shumë se 40 gjuhë.
Hakerët kinezë në New York Times
Jan 31st 2013, 16:41

Gazeta shkruan se hakerët kanë ndërmarrë disa herë sulme kibernetike kundër faqes elektronike të së përditshmes amerikane, që kur gazeta irritoi autoritetet kineze duke botuar një artikull që zbulonte pasurinë e një politikani të lartë

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Zëri i Amerikës: Jacobson: Të respektohen vendimet e gjykatave

Zëri i Amerikës
Zëri i Amerikës (VOA) është një shërbim ndërkombëtar transmetimesh në multimedia nga SHBA, me lajme dhe informacione në më shumë se 40 gjuhë.
Jacobson: Të respektohen vendimet e gjykatave
Jan 31st 2013, 16:56

Ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Jacobson, kërkoi nga autoritetet në Deçan t'u japin fund mospajtimeve rreth pronave te manastirit të këtij qyteti

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit: Aleanca Kuq e Zi: Ndarja e mandateve, atentat zgjedhjeve, padi në Kushtetuese

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit
Lajme, Lajmifundit, Lajmi i fundit, lajme shqip, shqiplajme
Aleanca Kuq e Zi: Ndarja e mandateve, atentat zgjedhjeve, padi në Kushtetuese
Jan 31st 2013, 16:42

aleanca_kuqeziAleanca Kuq e Zi reagoi për ndarjen e mandateve nga Kuvendi sipas skemës së vitit 2009. AK, theksoi se votuesit e një sistemi të tillë janë atentatorë të Kushtetutës.
Ak akuzoi 72 deputetët e Parlamentit Shqiptarë, që votuan pro ndarjes së mandateve nga Kuvendi dhe jo Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, duke thënë se koalicioni i tradhëtarëve po shkatërron zgjedhjet e 23 qershorit, duke e kthyer vendin shumë vite pas, ku zgjedhjet nuk kanë gëzuar asnjëherë standarde demokratike.
"Kuvendi shpërfilli mesazhin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Alexandër Arvizu për këtë çështje kaq të ndjeshme për të ardhmen e vendit dhe themelet e demokracisë".
Aleanca Kuq e Zi do t'i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e këtij vendimi, që cënon rëndë themelet e demokracisë dhe ku shqiptarëve i mohohet e drejta për të votuar si barabartë. Me standardin e miratuar nga Kuvendi dy vota në Tiranë janë të barabarta me një votë në Tropojë. Aleanca Kuq e Zi i drejton apel insitucioneve ndërkombëtare, që veprojnë në Shqipëri, që të reagojnë për këtë vendimarrje të "kasapit" të votës së lirë.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

SHOKUESE.com: I vrau dhëndrri

SHOKUESE.com
Lajme, çudira, video, dhe foto shokuese ç'do minutë.
I vrau dhëndrri
Jan 31st 2013, 16:45

Shkaktari i tragjedisë familjare në Neumarkt të Gjermanisë, ku u vranë babë e bir, dyshohet se është dhëndri i tyre. Ai nuk pajtohej se bashkëshortja i ishte ndarë, prandaj në shenjë hakmarrjeje i vrau babanë dhe vëllanë. B.Rama dhe R.Rama janë me prejardhje nga Podujeva dhe prej shumë vjetësh së bashku me familje jetonin në … Continue reading

The post I vrau dhëndrri appeared first on SHOKUESE.com.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

SHOKUESE.com: Kafeneja e parë në versionin Barbie (FOTO)

SHOKUESE.com
Lajme, çudira, video, dhe foto shokuese ç'do minutë.
Kafeneja e parë në versionin Barbie (FOTO)
Jan 31st 2013, 16:10

Kafe, çaj, ëmbëlsira dhe një sërë shërbimesh të tjera të gjitha me ngjyrë rozë. Është kjo menuja në lokalin e ri Barbie Caffe në Taipei, Taiwan. Lokali në fjalë i dedikohet kukullës më të famshme në botë dhe admiruesve të saj dhe për ndërtimin e tij u deshën më shumë se 1 milionë e 250 … Continue reading

The post Kafeneja e parë në versionin Barbie (FOTO) appeared first on SHOKUESE.com.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Gazeta Panorama ONLINE: “Shqipëria rol kyç në trafikun e drogës drejt BE”

Gazeta Panorama ONLINE
Gazeta Panorama Versioni ONLINE, lajmet e fundit, lajmi i fundit
"Shqipëria rol kyç në trafikun e drogës drejt BE"
Jan 31st 2013, 15:58

Pamje nga ballina e raportitNjë raport i publikuar sot nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Droga thotë se organizatat kriminale shqiptare vazhdojnë të luajnë një rol kyç në tregtinë e drogës, kryesisht të heroinës në vendet anëtare të BE-së. Ballkani Perëndimor, duke përfshirë Shqipërinë ka një rol kyç në tranzitimin dhe magazinimin e  substancave të [...]

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/01/31/shqiperia-rol-kyc-ne-trafikun-e-droges-drejt-be/

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Kosova - Bota Sot: Kosova sa më parë në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit

Kosova - Bota Sot
Bota Sot e perditshmja kosovare edhe online
Kosova sa më parë në Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit
Jan 31st 2013, 15:54

Në konferencën dyditore të organizuar nga grupi i deputetëve socialdemokrat të Parlamentit Evropjan në Triestë të Italisë, ku të ftuar ishin liderët e partive socialdemokrate të Ballkanit Perëndimor, morën pjesë edhe përfaqësues nga Partia Socialdmokrate e Kosovës. Tema e diskutimit ishte "sfidat e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor".Në këtë konferencë po ashtu u diskutua edhe liberalizimi i vizave gjegjësisht mosrespektimi i disa rregullave që kanë të bëjnë më azilkërkuesit nga Serbia dhe Maqedonia. Me plotësimin e kritereve të vëna nga BE-ja edhe Kosova do të gëzoj të drejtën për lëvizje të lirë.Eurodeputetja Tanja Fajon theksoi rë...

Media files:
medium_tana311359647662.jpg (image/jpeg)
You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit: Raporti i BE: Shqiptarët aktivë në trafikun e drogës, transporti me skafe

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit
Lajme, Lajmifundit, Lajmi i fundit, lajme shqip, shqiplajme
Raporti i BE: Shqiptarët aktivë në trafikun e drogës, transporti me skafe
Jan 31st 2013, 16:17

droga gjiroQendra e monitorimit europian për drogën në BE, pranë EUROPOL publikoi një raport mbi trafiqet e narkotikëve drogës dhe rrugët e depërtimit të saj në vendet e unionit.

Sipas raportit, grupet kriminale shqiptare spikatin në këtë raport si një ndër grupet më aktive në trafikun e kokainës dhe heroinës drejt vendeve të BE, por dhe si një vend burimi kryesor në prodhimin e canabisit. BE dyshon se në Shqipëri dhe Moldavi ka edhe laboratorë për prodhimin dhe përpunimin e kokainës.

"Shqiptarët janë të përfshirë në aktivitetet të shumëfishta kriminale " thuhet në këtë studim që përfshin vitet e fundit , ku citohet më tej se shqiptarët janë të përfshirë në trafikun e kokainës, drogave sintetike por dhe canabisit", thekson raporti.

Sipas tij, shqiptarët bashkëpunojnë ngushtë me partnerë turq për të trafikuar heroinë drejt Italisë që cilësohet si vendi më i madh i BE në konsumin e kësaj droge. Raporti citon se grupet kriminale shqiptare përdorin forma të ndryshme të transportit të drogës si psh: skafet drejt Italisë, ndërsa vitet e fundit kanë forcuar lidhjet me grupet kriminale lituaneze dhe turke.
Raporti citon mes të tjerash se grupet kriminale shqiptare përdorin zona të caktuara në rajon si në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri për të ruajtur dhe magazinuar drogën.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit: SHBA, polici vret veten, shefja i kërkonte seks me detyrim

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit
Lajme, Lajmifundit, Lajmi i fundit, lajme shqip, shqiplajme
SHBA, polici vret veten, shefja i kërkonte seks me detyrim
Jan 31st 2013, 16:31

polici_seksNjë polic ka vrarë veten pasi shefja i kërkonte seks me detyrim. Tani, pas vdekjes së policit, gruaja e viktimës ka paditur ish shefen e burrit të saj.
Gruaja e akuzon ish shefen e policis se e ka detyruar ish-bashkëshortin e saj për të kryer seks për të mos pasur punë të ngarkuar dhe vonesat në orar.
Viktima e ngjarjes është Matthevv Schindler, 39 vjeç. Ai qëlloi veten më 13 janar gjatë kthimit nga puna në shtëpi.
Gruaja e tij e ve Gina Schindler ka thënë se 39-vjeçari vrau veten për shkak të shefes së tij në punë, Christine Hertzel, ka njoftuar “Nevv York Post”.
Gruaja ka pohuar se ish-bashkëshorti i saj kishte marrëdhënie me shefen e tij nga marsi i vitit 2011 deri në ditën që i dha fund jetës.
Ditën e vetëvrasjes, polici ishte munduar ta mbyllte historinë me shefen por Hertzel kishte refuzuar.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit: Pogradec, zjarr në karburant nga çarja e tubave, s`ka viktima

Lajmi i Fundit | lajme shqip | Lajmifundit
Lajme, Lajmifundit, Lajmi i fundit, lajme shqip, shqiplajme
Pogradec, zjarr në karburant nga çarja e tubave, s`ka viktima
Jan 31st 2013, 16:39

zjarrrZjarri në një pikë karburanti në Pogradec rrezikoi sot një tragjedi, por fatmirësisht gjithçka përfundoi pa të plagosur apo viktima.
Një pikë karburanti në hyrje të qytetit të Pogradecit është përfshirë nga flakët. Ngjarja ndodhi pasditen e sotme. Policia tha se se shkak i zjarrit është bërë çarja e tubit të gazit të kamionit që po e furnizonte këtë pike.
Flakët në karburant ka rrezikur seriozisht dhe banesat përreth, por ndërhyrja e shpejtë e zjarrëfikësve nuk lejoi përhapjen e flakëve, ndërsa dëmet materiale të shkaktuara në karburant mësohet se janë të konsiderueshme.

You are receiving this email because you subscribed to this feed at blogtrottr.com.

If you no longer wish to receive these emails, you can unsubscribe from this feed, or manage all your subscriptions